spectaculum

Vyberte váš jazyk

 fb black  yt black

 

 

SUMMER TIME POP

fb black

Letná škola hudby

Letná škola vedená ako interpretačné kurzy,ktoré budú prebiehať na úrovni individuálnych hodín s lektormi, ako aj kolektívnych hraní.Určená je predovšetkým študentom konzervatórií a vysokých škôl hudobného zamerania,aby si tým rozšírili obzory a nadobudli nové zručnosti pod vedením popredných lektorov s medzinárodným pôsobením. Zameriame sa hlavne na interpretačnú, kompozičnú a textársku stránku. Impulzom pre vznik projektuje je snaha o posilnenie multižánrového vnímania hudby na Slovensku a jeho priblíženie budúcim profesionálnym umelcom s klasickým vzdelaním. Práve im chce projekt ukázať možnosti presahov do iných žánrov. Dlhodobým cieľom projektu je vychovávať a posúvať mladých hudobníkov pôsobiacich v rôznych oblastiach hudby na Slovensku.

 

 

Výuka bude prebiehať v 3 formách:

individuálne hodiny hry/ spevu – práca na technike hry,improvizácii, mentoring autorskej tvorby študentov

workshopy k vybraným témam – zamerajú sa na špecifické (i nehudobné) oblasti ako napr. PR, produkcia, booking, nové elektronické prvky a možnosti v hudbe... rozšíria študentom horizonty a budú inšpiráciou v oblastiach, ktoré sú pre hudobných profesionálov dnešnej doby nutné

jam sessions – cieľom je zdokonalenie vnímania skupiny študentami - naučiť sa v danom momente vnímať skupinu ako jeden organický celok. Jam sessions bude aj priestor, kde si študenti budú môct prakticky vyskúšat svoje novonadobudnuté zručnosti, súhru s ostatnými hudobníkmi a interpretáciu svojich autorských skladieb

Účastníci

Letná škola hudby je určená mladým hudobníkom predovšetkým z radov študentov konzervatórií a vysokých škôl s hudobným zameraním, tým ktorí chcú tvoriť a pôsobit na hudobnej scéne, alebo sa o nej niečo viac dozvedieť. Pod vedením skúsených lektorov si naši študenti môžu vylepšit svoju individuálnu techniku hry,improvizáciu a zapracovať aj na vlastných kompozíciách, ktoré so sebou budú môct na kurzy priniesť. Spoločné hodiny budú zamerané na skvalitnenie súhry v skupine, na to, aby produkovaná hudba znela ako jednotný „živý organizmus“ tvorený jednotlivými hudobníkmi.V nich účastníci pocítia a pochopia kúzlo„spoločného diela“, v ktorom nad záujmom jednotlivca stojí spoločný zvuk a súhra. Každý z lektorov si vyberie na základe prijatých prihlášok maximálne 5 študentov, s ktorými bude počas letnej školy spolupracovať.

Lektori

Lektori projektu aktuálne pôsobia v rôznych oblastiach hudby. Väcšina z nich však absolvovala klasické hudobné vzdelanie. Vďaka tomu sú schopní študentom predať presahy z rôznych hudobných štýlov, ktoré sú pre skvalitnenie multižánrového vnímania hudby nutné. Svoje skúseností lektori odovzdajú v oblasti interpretačnej a taktiež v oblasti kompozičnej a textárskej (predovšetkým počas individuálnych lekcií).

Individuálna

Individuálne lekcie (každý úcastník bude mat denne s lektorom 1 individuálnu hodinu). Tie budú lektorom „šité na mieru“ úcastníka. Venované budú konkrétnym potrebám a dispozíciám študenta.

 

 


balzar

 

Robert Balzar

basová gitara/ kontrabas 

Robert Balzar patrí k najvýraznejším inštrumentalistom našej scény. V 80.rokoch hrával v Orchestru Československé Televize. Od 90.rokov sa stal členom doprevádzajúcej kapely Hany Hegerovej. V roku 1996 zakladá skupinu Robert Balzar Trio a o 2 roky neskôr sa stáva členom funkovej skupiny J.A.R. Na pódiách ho najčastejšie vidíme v spoločnosti Dana Bártu – či už v zoskupení Illustratospehre alebo v zostave Dan Bárta a Robert Balzar Trio. Projektovo spolupracoval aj s ďalšími osobnosťami hudobnej scény: Kurt Elling, Joe Newman, Wynton Marsalis, John Abercrombie, Hal Galper, Benny Bailey... Okrem koncertnej činnosti Robert taktiež komponuje skladby a učí.

Výuka

- rytmus-groove, swing (trioly) funky (šestnátsky)

- harmónia pop-jazz (akordy, spoje, alterácie)

- melódie-improvizácie

- technika nástroja, interpretácia


 kopcak 01  

Ján Kopčák

dychové nástroje 

Už počas svojich umeleckých štúdií (Konzervatórium Žilina a Kunstuniversität Graz) patril k  najúspešnejším študentom a získal viaceré ocenenia a štipendiá (2008 - 1.Miesto na Sútaži Slovenských Konzervatórií, v druhej kategórii Klasický saxofón,2009 Štipendium mesta Graz, 2010 Štipendium Landwirtschaftskammer Graz, 2011 Štipendium Kunstuniversität Graz). Po nich sa usídlil v Košiciach, kde pedagogicky pôsobí na Konzervatóriu Košice (Timonova). Ján hrá na viacerých dychovýc hnástrojoch – soprán, alt, tenor a barytón saxofóny, priečna flauta, pikola, klarinet, basklarinet a duduk. Vďaka tomu sa dokáže všestranne uplatniť či vo svojich vlastných projektoch (Zen Saxophone, Musica Vista), alebo v projektoch ku ktorým je prizvaný na hosťovanie (Marián Čekovský, Peter Lipa, I.M.T. Smile, Peter Nagy, Jozef Hollý, Papyllon, Eniesa, ZVA 12-28Band...).

Výuka

- saxofón, klarinet, flauta (technika hry, hranie v rôznych štýloch a improvizácia)

- ostatné dychové nástroje (improvizácia, technické cvičenia, teória hry)

- saxofón s efektami (používanie gitarových efektov a looperov)


 koscova 01  

Katarína Koščová

spev, songwriting 

Speváčka, ktorá sa do povedomia verejnosti dostala ako „prvá slovenská Superstar“ (2005). Odvtedy sme svedkami jej kontinuálneho umeleckého rastu, môžeme ju vidieť v roli speváčky, textárky i skladateľky. Zjavný je jej jemnocit, zmysel pre hĺbku či múdrosť prejavená ako v textoch, tak aj v schopnosti dať vyniknúť kráse hudby nad vlastným egom. Jej ostatný album Hranica dažda je dôkazom všestranných Katkiných kvalít a jej umeleckej i ľudskej zrelosti. 15 rokov tvorí stabilnú hudobnú dvojicu s klaviristom Danielom Špinerom. Z jej bohatých hudobných spoluprác môžeme spomenúť kapelu Nerež, Geišbergovcov alebo účasť na albume Michala Horáčka Český kalendár.

Výuka

- vytvorenie priestoru pre hladanie vlastnej hudobnej identity

- tvorba textu

- tvorba harmónie

- výstavba piesne

- kreatívny songwriting

- schopnosť originálnej interpretácie diela - aranžmá

- multižánrovosť

- schopnosť „vedenia“ hudobníckej skupiny z pozície speváka (na základe jeho potrieb)


gall

 

Daniel Šoltis

bicie nástroje

Vďaka jeho energickému, flexibilnému, ale zároveň citlivému bubeníckemu štýlu, patrí k veľmi vyhľadávaným bubeníkom na Európskej hudobnej scéne. Od roku 1999 žije v Prahe, kde študoval Konzervatórium J. Ježka, Vyššiu Odbornú Školu s jazzovým zameraním a v roku 2012 ukončil magisterské štúdium na prestížnej Jazzovej Akadémii v Katowiciach (PL). Je zakladajúcim členom výnimočnej Česko-Slovenskej jazzovej skupiny Vertigo, medzinárodného hudobného zoskupenia ''MaBaSo''(Maseli-Baranski-Šoltis), ktorého lídrom je rešpektovaný Poľský vibrafonista Bernard Maseli a ďalej členom legendárnej kapely -123minut. Spolupracoval s radou ďalších osobností domácej aj zahraničnej hudobnej scény: Arturo Sandoval, Linley Marthe, Erik Truffaz, Ivan Tásler, Jana Kirschner, Vince Mendosa, Ingrid Jensen, Ed Partyka, Ben Wendel, Yvonne Sanchez, Marta Kubišová, Peter Lipa a mnoho ďalších. Okrem koncertnej činnosti pôsobí ako pedagóg na Konzervatóriu J. Ježka a Hudobnej Akadémii v Prahe.

Výuka

- technika nástroja, koordinácia, interpretácia
- základy polymetrie a rytmické delenie
- indický rytmický systém ''konnakol''
- melodické vnímanie hry na sadu
- hudobná komunikácia a improvizácia

 


spiner

 

Daniel Špiner

klavír a akordeón

Narodil sa v Levoči, študoval na konzervatóriu v Košiciach a následne na Vysokej škole so zameraním na klasickú vážnu hudbu. Vyštudoval štvorročné štúdium jazzovej hudby, improvizácie a jazzovej interpretácie. Momentálne sa venuje koncertnej aj kompozičnej činnosti. Koncertne spolupracuje už 14 rokov s Katarínou Koščovou. Spolupodieľal sa na jej viacerých albumoch. Šesť rokov koncertuje aj s Martinom Geišbergom a ich posledný album "Na modrej Planéte" bol ocenený v kategórii world/jazz music na Rádiohlavách za rok 2019. Z ďalších spoluprác stojí za spomenutie letná koncertná spolupráca s Katarínou Knechtovou a posledný rok je prizývaný aj na koncerty so Simou Martausovou. Koncertne a divadelne spolupracuje aj v projekte "Korene" - hudobno poetické predstavenie Slovenského Národného divadla v spolupráci s Táňou Pauhofovou.Autorsky a kompozične sa realizuje v rôznych divadlách po Európe, hlavne však na Slovensku a v Čechách. Od bábkových divadiel, cez činoherné predstavenia a muzikály. Účinkuje v nich nielen ako klavirista, autor a aranžér, ale aj ako hráč na akordeón. Pedagogickej činnosti sa v súčasnosti venuje v rámci súkromných lekcií, no bol aj pedagógom na konzervatóriu.

Výuka

Piano

- štýlová interpretácia v rámci jazzovej, klasickej a populárnej hudby

- hudobný klavírny sprievod speváka, ako na to, v rámci rôznych hudobných žánrov a štýlov, no aj v inštrumentálnych skladbách

- improvizácia s dôrazom na jazzovú hudbu,

Syntetizátor

-práca so zvukom, modulácia zvuku a výber zvuku

- aranžovanie hudby za pomoci syntetických zvukov

Akordeón

- využitie ako farebný hudobný prvok na motivickú prácu a beglajty

Kompozícia

- kompozične princípy na skladanie piesní, harmonické vzťahy, analýza skladieb a piesní a ich využitie pre vlastnú tvorbu

- nahrávanie a záznam zvuku a práca s programom Ableton Live


Workshopy
belak 01

Tomáš Balák

Zvukový majster, hudobný skladateľ, pedagóg a klavirista pochádzajúci z Námestova. Je absolventom Filmovej a televíznej fakulty VŠMU v Bratislave, kde aj momentálne pokracuje v štúdiu na doktorandskom stupni - odbor Zvuková skladba. Je zakladateľom Deccatree studio, ktoré sa venuje prevažne nahrávaniu a zvukovej postprodukcii audiovizuálnych diel. Každorocne sa podieľa na tvorbe televíznych seriálov, hudobnej produkcii CD a zvukovom dizajne reklám.


zembery 01

Štefan Žembéry

Manažér, zvukár a srdce firmy Media4You, ktorá oficiálne funguje na scéne kultúrno-kreatívneho priemyslu od roku 2014, no jej korene siahajú až doroku 2004. Za 7 rokov svojej oficiálnej činnosti, sa firma Media4You etablovala na rôznych kultúrno-spoločenských akciách, na ktorých sa podielala nielen ako dodávateľ techniky, ale mnohokrát aj ako organizátor. Zo všetkých spomenme hlavne Gospel Workshop Trstená (2013-2019), Námestovské benefičné koncerty (2014 - 2019), oslavy Silvestra na Grand Hoteli Kempinski (2014-2018) a hoteli Grand v Jasnej (2019), Festival Verím Pane (2017 - 2019), Námestovský pivný festival (2015-2019), Talkshow Jakuba Ptačina (2017-2019).Počas svojej činnosti obslúžili stovky známych aj menej známych hudobníkov a kapiel (Katka Košcová, Mária Círová, Vidiek, Adam Durica,Smola a hrušky, Beáta Dubasová, Vašo Patejdl, Peter Bic Projekt, PeterLipa...).

Témy workshopov budú vytvorené na základe

potrieb a požiadaviek účastníkov letnej školy.

 

 

Koncerty

Koncert pedagógov

Začiatkom týždna sa lektori predstavia v samostatnom koncerte pre účastníkov kurzov i verejnosť.

Jam session

Počas kurzov prebehnú kolektívne muzicírovania, v ktorých, v ktorých študenti môžu pod vedením lektorov prakticky vyskúšat svoje novonadobudnuté zručnosti, vyskúšat si súhru v rôznych formáciách a odohrať s nimi svoje autorské skladby, na ktorých budú počas kurzov pracovať. Úcastníci budú lektormi v jamsessions vedení k zdokonaleniu vnímania skupiny - namiesto svojich individuálnych záujmov sa budú učiť v danom momente vnímať skupinu ako jeden organický celok.

Záverečný koncert

Koncert, ktorý bude vytvorený počas letnej školy. Na účinkovanie na ňom budú na základe celotýždennej práce lektormi vybraní najlepší študenti, formácie a skladby.

 

 

 

Program

Nedeľa
príchod účastníkov
16.30 - 18.00 – workshop
19.30 - 21.30 – jam sesion

Pondelok
08:30 – 13:30 individuálne hodiny
15:30 – 17:00 workshop (bude upresnené)
19:30 – 21:30 jam session

Utorok
08:30 – 13:30 individuálne hodiny
15:30 – 17:00 workshop (bude upresnené)
19:00 – 21:00 koncert pedagógov

Streda
08:30 – 13:30 individuálne hodiny
15:30 – 17:00 workshop (bude upresnené)
19:30 – 21:30 jam session

Štvrtok
08:30 – 13:30 individuálne hodiny
15:30 – 17:00 workshop (bude upresnené)
19:30 – 21:00 záverečný koncert účastníkov

Piatok
08:30 – 13:30 individuálne hodiny

 

 

Cena Letnej školy je 400€ účastnícky poplatok

(vrátane stravy a ubytovania)

účastnícky poplatok: 200 eur - bez stravy a ubytovania 100 eur - pozorovateľ

 

 

Pre 10 účastníkov zo sociálne slabšieho prostredia poskytla Nadácia SPP tento rok štipendium

vo výške 200 eur. Pre zaradenie do výberu stačí do 30.5. poslať motivačný list a nahrávku svojej hudby na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

 

 

Miesto konania hotel Orava: http://hotelorava.sk

Informácia k storno poplatku za pobyt na letnej škole: 3 týždne vopred - 30 % 14 dní - 50 % 10 a menej dní - 70 %

(alebo nájdenie adekvátnej náhrady za seba - v akomkoľvek čase)

 

PRIHLASOVACÍ FORMULÁR TU

 

 

Fakturačné údaje

Občianske združenie SPECTACULUM

Ľudovíta Štúra 1041/3,

96901 Banská Štiavnica

IČO: 42314984

Social media:  fb black  yt black

Cez sociálne médiá prinášame informácie o našich inšpiračných zdrojoch a rozhovory s rôznymi osobnosťami z oblasti hudby.

 

Download logo

Kontakt

Alexandra Pastorková

+421 948 017 816

via@spectaculum.sk